Lecture Series and Seminars

Lecture series and student seminars April 24 – September 24

Time: Mondays 14-16 and Thursdays 10-12

Location: Hörsaal Robert-Mayer-Str. 6-8, Seminarraum/Gr., Raum 308

Further information: https://www.uni-frankfurt.de/148952657/Kommutative_Algebra__SoSe_2024

Time: Tuesdays 11-13, Thursdays 9-11

Location: Heidelberg, Mathematikon, Room TBA

Further information: https://www.judith-ludwig.com/teaching

Time: Tuesdays, 9:50-11:30 and Fridays, 11:40-13:20

Location: Darmstadt, Schlossgartenstr. 7, Room S 215 401

Online coordinates: Zoom (ID: 654 2542 5948, PW: largest six digit number divisible by three)

Time: Wednesday 10-12 and Thursday 12-14 Uhr

Location: Frankfurt, Robert-Mayer-Str. 6-8, Room 110

Lecture series and student seminars October 23 – February 24

Time: Monday 10:00 – 12:00 and Tuesday 10:00 – 12:00

Location: Frankfurt, Robert-Mayer-Str. 6-8, Room 309 (Monday), Room 308 (Tuesday)

Time: Monday 12:00 – 14:00 and Thursday 10:00 – 12:00

Location: Frankfurt, Robert-Mayer-Str. 6-8, Room 308

Further information: https://www.uni-frankfurt.de/140138479

Organizers: Martin Möller and Johannes Horn

Time: Fridays, 11:40-13:20 and Exercises: Mondays, 9:50-11:30

Location: Darmstadt, Schlossgartenstr. 7, Room S 215 401

Online coordinates: Zoom (ID: 636 1387 5385, PW: smallest six digit number divisible by three)

Time: Wednesday 09:00 – 11:00, Friday 09:00-11:00

Location: Heidelberg, Mathematikon, SR B

Time: Thursday 12:00 – 14:00

Location: Frankfurt, Robert-Mayer-Str. 6-8, Room 309

Some of the lectures are in German. Please contact the lecturer if in doubt.

Past Lecture Series and Seminars:

Küronya: Algebraische Geometrie 2
Möller: Modulformen
Möller: Gitter und Kugelpackungen
Ulirsch: Komplexe Geometrie 1

Brunier: Automorphic Forms
Battistella: Algebraische Geometrie I
Kreck: Topologie II: Klassifikation von 4-Mannigfaltigkeiten
Ravi Ramakrishna (Cornell University): On a Theorem of Ozaki

Stix: Algebraische Zahlentheorie III
Gross: Tropical Geometry

Tamme: Algebraic Geometry I
Li, Richarz: Algebraic Geometry II
Rahn: Algebraic Topology
Schmidt: Algebraic Number Theory I
Stix: Algebraic Number Theory II
Ulirsch: Complex Geometry II: Toric varieties 
Tamme: Higher Algebraic K-theory
Viemann: Seminar on Linear Algebraic Groups
Böckle: Étale Cohomology
Hübner: Tame Cohomology